Príbeh Alate
Story of ALATE

Značka ALATE vznikla v roku 2014, keď som stratila motiváciu na tvorbu scénografie, ktorú som vyštudovala. Potrebovala som nájsť niečo, čo ma naozaj vystihuje. Niečo s čím sa môžem identifikovať a znovu nájsť samu seba. Nájsť si svoj zdroj radosti.

Jeden zdroj tu bol - klobúky. Spočiatku som k nim pristupovala len ako ich vášnivý nositeľ, no od istej chvíle som pochopila, že je to aj moja cesta.

Nasledovalo dlhé hľadanie všetkého potrebného na ich výrobu a tiež hodiny učenia sa rôznych klobúčnicko- modistických techník. 

Podarilo sa.  Získala som pôvodné formy, ktoré pochádzajú z klobučníckej dielne rodiny Roderovcov, tvoriacich v Trnave a okolí zo začiatku 20teho storočia. Začala som im znovu vdychovať život a nechala som, aby ma inšpirovali svojim nadčasovým tvarom. 

Odvtedy vznikajú pod mojimi rukami nové dizajny s úctou k tradícií. V nich zhmotňujem svoje predstavy o nosení klobúkov ako spôsobu každodennej zábavy, ako súčasti životného štýlu, ako znaku osobnosti...

Klobúk je a vždy bol pre mňa magickou záležitosťou, ktorá akoby dokázala ukryť a chrániť naše myšlienky. Alate tvorí kvalitné klobúky rôznych tvarov a na rôzne príležitosti.  Každý kúsok je ručne vyrobený mnou osobne, na Slovensku. Je to váš originál.

Môžte si vybrať z kolekcií alebo vytvoríme spolu dizajn na mieru. Je to na Vás. Stačí trochu odvahy.

 Katka Žgančíková